8:55 pm
12 Jul 2024

Women's European Team Championship 2024, Squash Arena, Uster, Switzerland

European Team Championship

Actions:    Show history

1 - 4 May 2024

Event Final Positions
1 Belgium, 2 England, 3 Wales, 4 France, 5 Scotland, 6 Switzerland, 7 Spain, 8 Czech Republic
Final:
[2] BELGIUM bt [1] ENGLAND 2/1  
Nele Gilis bt Georgina Kennedy 11-2, 11-8, 11-13, 11-5 (64m)
Marie van Riet lost to Lucy Turmel 8-11, 7-11, 2-11 (24m)
Tinne Gilis bt Jasmine Hutton 11-8, 12-10, 11-2 (33m)
 
3rd place play-off:
[3] WALES bt [4] FRANCE 2/1  
Tesni Murphy bt Marie Stéphan 11-3, 5-11, 11-4, 11-8 (36m)
Lowri Roberts lost to Lauren Baltayan 9-11, 5-11, 9-11 (25m)
Emily Whitlock bt Énora Villard 9-11, 11-6, 11-7, 11-7 (52m)
*****
Semi-finals:
[1] ENGLAND bt [3] WALES 2/0  
Jasmine Hutton bt Lowri Roberts 11-7, 11-4, 11-7 (25m)
Georgina Kennedy bt Tesni Murphy 11-9, 11-3, 11-1 (25m)
Sarah-Jane Perry v Emily Whitlock (match withdrawn)
[2] BELGIUM bt [4] FRANCE 2/1  
Chloé Crabbé lost to Lauren Baltayan 9-11, 12-14, 11-5, 3-11 (32m)
Nele Gilis bt Marie Stéphan 11-5, 11-6, 11-7 (28m)
Tinne Gilis bt Énora Villard 11-7, 11-5, 11-4 (27m)
 
5th - 8th place play-offs:
[7] SCOTLAND bt [8] CZECH REPUBLIC 2/1  
Georgia Adderley bt Anna Serme 11-5, 11-5, 11-0 (19m)
Katriona Ross lost to Olga Kolářová 9-11, 12-10, 3-11, 11-8, 5-11 (51m)
Alison Thomson bt Karolina Sramkova 9-11, 11-4, 11-7, 11-5 (39m)
[6] SWITZERLAND bt [5] SPAIN 2/1  
Cindy Merlo lost to Marta Dominguez 11-8, 4-11, 11-8, 8-11, 7-11 (41m)
Ambre Allinckx bt Icia Riveiro 12-10, 11-7, 11-6 (27m)
Nadia Pfister bt Ona Blasco 5-11, 7-11, 11-5, 11-9, 11-6 (49m)
[7] SCOTLAND bt [5] SPAIN 3/0  
Georgia Adderley bt Sofía Mateos 11-3, 11-3, 11-3 (19m)
Katriona Ross bt Icia Riveiro 11-7, 11-6, 11-4 (23m)
Alison Thomson bt Ona Blasco 11-6, 11-6, 11-9 (30m)
[6] SWITZERLAND bt [8] CZECH REPUBLIC 3/0  
Cindy Merlo bt Karolina Sramkova 11-8, 11-3, 11-7 (23m)
Celine Walser bt Olga Kolářová 11-5, 11-7, 11-7 (24m)
Ambre Allinckx bt Michaela Cepová 11-9, 11-5, 11-4 (30m)
*****
Qualifying rounds - Pool A:
[4] FRANCE bt [5] SPAIN 2/1  
Énora Villard bt Ona Blasco 11-9, 11-4, 11-5 (22m)
Marie Stéphan lost to Marta Dominguez 11-7, 7-11, 5-11, 12-10, 9-11 (49m)
Lauren Baltayan bt Icia Riveiro 11-7, 11-8, 11-5 (22m)
[1] ENGLAND bt [8] CZECH REPUBLIC 3/0  
Jasmine Hutton bt Michaela Cepová 11-6, 11-3, 11-2 (20m)
Georgina Kennedy bt Karolina Sramkova 11-6, 11-4, 11-4 (29m)
Lucy Turmel bt Olga Kolářová 11-2, 11-5, 11-5 (16m)
[1] ENGLAND bt [4] FRANCE 3/0  
Sarah-Jane Perry bt Énora Villard 12-10, 11-8, 11-6 (28m)
Georgina Kennedy bt Marie Stéphan 11-4, 11-5, 11-3 (19m)
Lucy Turmel bt Lauren Baltayan 12-10, 11-3, 11-7 (24m)
[5] SPAIN bt [8] CZECH REPUBLIC 3/0  
Sofía Mateos bt Karolina Sramkova 11-8, 11-8, 11-8 (28m)
Marta Dominguez bt Anna Serme 11-6, 11-7, 11-7 (30m)
Icia Riveiro bt Michaela Cepová 11-6, 11-5, 5-11, 13-11 (40m)
[1] ENGLAND bt [5] SPAIN 3/0  
Sarah-Jane Perry bt Sofía Mateos 11-5, 11-6, 11-4 (17m)
Jasmine Hutton bt Ona Blasco 11-5, 11-2, 11-9 (22m)
Lucy Turmel bt Icia Riveiro 11-7, 11-8, 11-5 (20m)
[4] FRANCE bt [8] CZECH REPUBLIC 3/0  
Marie Stéphan bt Anna Serme 11-8, 11-7, 11-8 (28m)
Énora Villard bt Karolina Sramkova 11-3, 11-7, 11-7 (26m)
Lauren Baltayan bt Michaela Cepová 6-11, 11-6, 11-5, 11-4 (28m)
Final positions: 1 England, 2 France, 3 Spain, 4 Czech Republic
 
Pool B:
[2] BELGIUM bt [7] SCOTLAND 2/1  
Tinne Gilis bt Katriona Ross 11-7, 11-1, 11-4 (22m)
Nele Gilis bt Georgia Adderley 11-8, 11-8, 11-2 (22m)
Chloé Crabbé lost to Ellie Jones 11-5, 6-11, 11-9, 10-12, 8-11 (38m)
[3] WALES bt [6] SWITZERLAND 3/0  
Emily Whitlock bt Ambre Allinckx 11-5, 11-9, 11-4 (33m)
Tesni Murphy bt Cindy Merlo 12-10, 11-2, 11-7
Lowri Roberts bt Celine Walser 8-11, 5-11, 11-6, 17-15, 11-7 (39m)
[2] BELGIUM bt [3] WALES 2/1  
Tinne Gilis bt Ellie Breach 11-3, 11-2, 11-1 (19m)
Nele Gilis lost to Tesni Murphy 11-6, 9-11, 7-11, 9-11 (59m)
Marie van Riet bt Stacey Gooding 11-7, 7-11, 11-8, 11-7 (36m)
[7] SCOTLAND bt [6] SWITZERLAND 2/1  
Alison Thomson bt Nadia Pfister 11-6, 11-5, 11-5
Georgia Adderley bt Cindy Merlo 11-5, 11-9, 11-7 (35m)
Katriona Ross lost to Ambre Allinckx 9-11, 9-11, 7-11 (26m)
[3] WALES bt [7] SCOTLAND 3/0  
Tesni Murphy bt Georgia Adderley 11-6, 4-11, 11-3, 13-11 (61m)
Emily Whitlock bt Alison Thomson 12-10, 11-7, 11-5 (37m)
Lowri Roberts bt Ellie Jones 11-5, 11-2, 11-6 (15m)
[2] BELGIUM bt [6] SWITZERLAND 2/1  
Nele Gilis bt Cindy Merlo 11-2, 11-6, 11-3 (22m)
Tinne Gilis bt Nadia Pfister 11-7, 11-2, 11-4 (20m)
Marie van Riet lost to Celine Walser 8-11, 4-11, 8-11 (21m)
Final positions: 1 Belgium, 2 Wales, 3 Scotland, 4 Switzerland