10:17 pm
12 Jul 2024

Men's European Team Championship 2024, Squash Arena, Uster, Switzerland

European Team Championship

Actions:    Show history

1 - 4 May 2024

Event Final Positions
1 England, 2 France, 3 Switzerland, 4 Wales, 5 Germany, 6 Spain, 7 Czech Republic, 8 Ireland
Final:
[1] ENGLAND bt [2] FRANCE 2/2 (England win 8-7 on games countback)  
Curtis Malik lost to Sébastien Bonmalais 8-11, 10-12, 11-4, 12-10, 4-11 (102m)
Mohamed ElShorbagy bt Victor Crouin 11-5, 11-6, 11-0 (31m)
Tom Walsh lost to Grégoire Marche 7-11, 10-12, 6-11 (42m)
Marwan ElShorbagy bt Baptiste Masotti 7-11, 11-9, 11-8, 12-10 (57m)
 
3rd place play-off:
[3] SWITZERLAND bt [4] WALES 2/2 (Switzerland win 8-6 on games countback)  
Yannick Wilhelmi bt Owain Taylor 17-15, 11-7, 8-11, 11-9 (72m)
Nicolas Mueller bt Joel Makin 14-12, 11-9, 11-9 (39m)
Robin Gadola lost to Elliott Morris Devred 10-12, 4-11, 2-11 (35m)
Dimitri Steinmann lost to Emyr Evans 11-4, 6-11, 7-11, 11-5 ret. (57m)
*****
Semi-finals:
[1] ENGLAND bt [3] SWITZERLAND 3/0  
Marwan ElShorbagy bt Dimitri Steinmann 11-4, 7-11, 12-10, 9-11, 11-9 (73m)
Mohamed ElShorbagy bt Nicolas Mueller 11-9, 11-4, 11-3 (26m)
Curtis Malik bt Yannick Wilhelmi 15-13, 11-7, 11-9 (48m)
Ben Smith v Robin Gadola (match withdrawn)
[2] FRANCE bt [4] WALES 3/1  
Baptiste Masotti bt Emyr Evans 11-6, 11-7, 11-3 (31m)
Victor Crouin lost to Joel Makin 9-11, 5-11, 11-7, 8-11 (63m)
Sébastien Bonmalais bt Elliott Morris Devred 11-7, 11-6, 11-1 (33m)
Grégoire Marche bt Rhys Evans 11-4, 11-5
 
5th - 8th place play-offs:
[6] GERMANY bt [8] IRELAND 3/1  
Yannik Omlor lost to Conor Moran 9-11, 12-10, 8-11, 7-11 (50m)
Raphael Kandra bt Sam Buckley 12-10, 11-6, 11-3 (29m)
Valentin Rapp bt Michael Creaven 11-1, 11-8, 11-5 (33m)
Simon Rösner bt Oisin Logan 11-4, 11-5, 11-6 (30m)
[5] SPAIN bt [7] CZECH REPUBLIC 2/2 (Spain win 8-7 on games countback)  
Ivan Perez bt Daniel Mekbib 6-11, 11-4, 11-7, 11-8 (51m)
Iker Pajares bt Martin Svec 11-5, 11-3, 11-5 (30m)
Hugo Varela lost to Jakub Solnicky 7-11, 3-11, 11-4, 9-11 (52m)
Bernat Jaume lost to Viktor Byrtus 13-11, 9-11, 6-11, 9-11 (50m)
[5] SPAIN bt [6] GERMANY 2/2 (Spain win 10-8 on games countback)  
Ivan Perez bt Yannik Omlor 11-8, 4-11, 11-13, 11-3, 11-9 (71m)
Iker Pajares lost to Raphael Kandra 7-11, 12-10, 12-10, 2-11, 8-11 (72m)
Hugo Varela bt Jan Wipperfürth 11-8, 11-6, 11-3 (35m)
Bernat Jaume lost to Simon Rösner 9-11, 14-12, 11-4, 9-11, 10-12 (72m)
[7] CZECH REPUBLIC bt [8] IRELAND 3/1  
Jakub Solnicky bt Conor Moran 11-8, 11-2, 11-3 (25m)
Viktor Byrtus lost to Sam Buckley 9-11, 5-11, 8-11 (32m)
Ondrej Vorlícek bt Michael Creaven 11-7, 5-11, 11-6, 11-5 (42m)
Daniel Mekbib bt Oisin Logan 11-5, 11-6, 11-2
*****
Qualifying rounds - Pool A:
[1] ENGLAND bt [8] IRELAND 4/0  
Ben Smith bt Michael Creaven 11-5, 8-11, 11-1, 11-1 (35m)
Marwan ElShorbagy bt Sam Buckley 11-6, 11-9, 11-4
Tom Walsh bt Conor Moran 11-3, 11-6, 11-2 (26m)
Curtis Malik bt Oisin Logan 11-6, 11-5, 11-8 (26m)
[4] WALES bt [5] SPAIN 3/1  
Elliott Morris Devred bt Sergio Garcia Pollan 13-15, 5-11, 11-2 ret. (66m)
Joel Makin bt Iker Pajares 9-11, 11-7, 11-5, 11-8 (71m)
Owain Taylor lost to Ivan Perez 7-11, 2-11, 11-9, 12-10, 6-11 (83m)
Emyr Evans bt Bernat Jaume 11-5, 11-5, 10-12, 11-6 (44m)
[1] ENGLAND bt [4] WALES 4/0  
Ben Smith bt Rhys Evans 11-2, 11-8, 11-7 (32m)
Mohamed ElShorbagy bt Emyr Evans 11-7, 8-11, 11-5, 11-9 (40m)
Curtis Malik bt Elliott Morris Devred 11-7, 11-8, 11-9 (33m)
Marwan ElShorbagy bt Owain Taylor 9-11, 11-4, 11-8, 11-6 (24m)
[5] SPAIN bt [8] IRELAND 4/0  
Hugo Varela bt Michael Creaven 8-11, 11-1, 11-4, 9-11, 11-6 (59m)
Iker Pajares bt Sam Buckley 11-3, 11-7, 11-7 (37m)
Ivan Perez bt Conor Moran 8-11, 11-4, 11-4, 5-11, 11-7 (61m)
Bernat Jaume bt Oisin Logan 11-9, 13-11, 12-10 (49m)
[1] ENGLAND bt [5] SPAIN 3/1  
Tom Walsh bt Ivan Perez 18-20, 13-11, 11-8, 6-11, 12-10 (102m)
Mohamed ElShorbagy lost to Iker Pajares 11-9, 9-11, 5-11, 6-11 (47m)
Marwan ElShorbagy bt Bernat Jaume 11-8, 11-4, 9-11, 11-4 (41m)
Ben Smith bt Hugo Varela 11-8, 11-3, 11-7 (34m)
[4] WALES bt [8] IRELAND 3/1  
Owain Taylor lost to Conor Moran 12-10, 9-11, 11-6, 8-11, 10-12 (63m)
Joel Makin bt Sam Buckley 11-6, 11-7, 11-3 (33m)
Emyr Evans bt Oisin Logan 11-6, 11-7, 11-5 (36m)
Elliott Morris Devred bt Gavin L'Estrange 11-6, 11-6, 11-8 (31m)
Final positions: 1 England, 2 Wales, 3 Spain, 4 Ireland
 
Pool B:
[2] FRANCE bt [7] CZECH REPUBLIC 4/0  
Auguste Dussourd bt Ondrej Uherka 11-3, 11-1, 11-5 (27m)
Victor Crouin bt Martin Svec 11-5, 11-2, 11-4 (21m)
Sébastien Bonmalais bt Ondrej Vorlícek 11-7, 11-4, 11-3 (30m)
Baptiste Masotti bt Viktor Byrtus 11-6, 11-7, 11-6 (24m)
[3] SWITZERLAND bt [6] GERMANY 3/1  
Robin Gadola bt Jan Wipperfürth 11-8, 11-6, 11-4 (28m)
Nicolas Mueller lost to Raphael Kandra 4-11, 6-11, 11-9, 2-11 (32m)
Yannick Wilhelmi bt Valentin Rapp 11-3, 11-4, 11-2 (28m)
Dimitri Steinmann bt Simon Rösner 11-7, 11-8, 9-11, 11-6 (46m)
[2] FRANCE bt [3] SWITZERLAND 3/1  
Grégoire Marche bt Louai Hafez 11-4, 11-3, 11-3 (28m)
Victor Crouin lost to Dimitri Steinmann 9-11, 7-11, 4-11 (31m)
Sébastien Bonmalais bt David Bernet 11-5, 11-8, 11-2 (36m)
Baptiste Masotti bt Yannick Wilhelmi 10-12, 11-7, 11-5, 11-7 (42m)
[6] GERMANY bt [7] CZECH REPUBLIC 3/1  
Valentin Rapp lost to Jakub Solnicky 4-11, 13-11, 2-11, 6-11 (52m)
Raphael Kandra bt Martin Svec 11-6, 11-3, 11-1 (18m)
Yannik Omlor bt Daniel Mekbib 11-9, 8-11, 11-8, 9-11, 11-3 (73m)
Simon Rösner bt Viktor Byrtus 7-11, 11-8, 11-6, 11-5 (50m)
[3] SWITZERLAND bt [7] CZECH REPUBLIC 4/0  
Yannick Wilhelmi bt Ondrej Vorlícek 11-5, 11-6, 11-1 (28m)
Nicolas Mueller bt Viktor Byrtus 11-8, 12-10, 11-6 (22m)
Dimitri Steinmann bt Jakub Solnicky 11-3, 11-8, 11-7 (29m)
Robin Gadola bt Ondrej Uherka 11-6, 11-4, 11-5 (29m)
[2] FRANCE bt [6] GERMANY 4/0  
Auguste Dussourd bt Valentin Rapp 11-3, 11-5, 5-11, 11-7 (44m)
Victor Crouin bt Raphael Kandra 11-9, 11-3, 11-3 (30m)
Baptiste Masotti bt Yannik Omlor 7-11, 5-11, 11-7, 12-10, 11-9 (53m)
Toufik Mekhalfi bt Jan Wipperfürth 11-7, 11-4, 12-10 (31m)
Final positions: 1 France, 2 Switzerland, 3 Germany, 4 Czech Republic